قالب وبلاگ
زنان ورزشکار
 

تحقیقات انجام شده در دانشگاه مک گیل آمریکا نشان داده است که زنان بیشتر از مردان به هنگام ورزش دچار تنگی نفس می‌شوند و دلیل این مشکل فعالیت بیشتر ماهیچه‌های دستگاه تنفسی زنان است.  

مطالعاتی که اخیرا در مجله "فیزیولوژی کاربردی" منتشر شده است، نشان می‌دهد دلیل این که زنان به هنگام ورزش بیشتر از مردان دچار تنگی نفس می‌شوند، فعالیت بیشتر ماهیچه‌های دستگاه تنفسی آنهاست.

این قضیه اثبات شده است که زنان به هنگام انجام فعالیت فیزیکی بیشتر از مردان دچار تنگی نفس می‌شوند. این فعالیت فیزیکی می‌تواند بالا رفتن از پله‌ها باشد یا دویدن یک مسیر طولانی این قضیه هم در مورد افراد جوان و سالم و هم در مورد افرادی که مشکلات قلبی و تنفسی دارند صدق می‌کند. 

 

دکتر دنیس جنسن ، مدیر این تحقیقات از دانشگاه گیل کانادا می‌گوید: در مطالعات مشخص شد که تفاوت‌های جنسیتی در تنگی نفس را می‌توان با میزان فعالیت عضلات دستگاه تنفسی به خصوص دیافراگم توجیه کرد. یافته‌های ما نشان می‌دهد که فعالیت بیشتر عضلات دستگاه تنفسی به دلیل کوچک‌تر بودن شش‌ها، راه‌های تنفسی و حجم عضلات دستگاه تنفسی است.

این اطلاعات به محققان و متخصصان سلامت کمک می‌کند تا درمان بهتری برای مشکلات تنفسی پیدا کنند و توانایی ورزش افراد را افزایش دهند، به خصوص کسانی که مشکلات قلبی و تنفسی دارند و یا سن آنها زیاد است.

در این تحقیقات 50 مرد و زن سالم بین 20 تا 40 سال مورد بررسی قرار گرفتند. این افراد بر روی دوچرخه ثابت تست ورزشی دادند. در حین ورزش توانایی قلبی – عروقی ، واکنش‌های بدنی به ورزش در این افراد اندازه‌گیری شد. این اطلاعات تجزیه و تحلیل شد و تفاوت بین مردان و زنان مشخص شد.

تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است تا اطلاعات بیشتری در این زمینه حاصل شود.

[ جمعه 1 آذر‌ماه سال 1392 ] [ 11:38 ق.ظ ] [ بهاره شجاعی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

آمار سایت
<