X
تبلیغات
زولا
قالب وبلاگ
زنان ورزشکار
 

 باوجود آنکه زنان عربستانی اجازه شرکت در بازیهای المپیک 2012 را یافته اند، اما میلیونها زن در این کشور از ورزش محروم هستند. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این اقدام یک گام مهم است،اما موانع اساسی بر سر راه ورزش زنان را برنمی دارد.

براساس اعلام این نهاد، میلیونها دختر عربستانی از ورزش کردن در مدارس محرومند. ورزشهای تیمی برای زنان ممنوع است و امکان دسترسی به امکانات ورزشی از جمله سالن ها و استخرهای شنا را ندارند.

سفارت عربستان در لندن با صدور بیانیه ای اعلام کرد زنان این کشور می توانند برای اولین بار در بازیهای المپیک شرکت کنند.  

 

این بیانیه می افزاید،حضور زنان ورزشکار در المپیک که بتوانند سهمیه کسب کنند تحت نظارت کمیته المپیک عربستان خواهد بود.

تاکنون هیچ تایید رسمی در مورد این گزارش از طرف عربستان نشده است و هیچ یک از روزنامه های محلی نیز در روز دوشنبه این خبر را منتشر نکردند.

موضوع ورزش زنان در عربستان همچنان از حساسیت شدیدی برخوردار است. زنان در این کشور حق رانندگی ندارند و سالن های ورزشی خصوصی زنان در سالهای 2009 و 2010 تعطیل شد.  

مدیر ابتکار جهانی دیده بان حقوق بشر گفت:تعداد کم زنان عربستانی که امکان کسب سهمیه المپیک را دارند به علت محدودیتهای این کشور برای آنهاست.

وی از مقامات عربستانی خواست اجازه ورزش کردن در مدارس، ایجاد سالنهای ورزشی برای زنان داده شود و زنان در کمیته ملی المپیک عربستان حضور یابند.

عربستان سعودی، قطر و برونئی تنها کشورهایی هستند که تاکنون هیچ زن ورزشکاری را به بازیهای المپیک اعزام نکرده اند. 

 

قطر اعلام کرده است یک تیم سه نفره زنان را شامل یک تیرانداز، یک شناگر و یک دونده سرعتی را به بازیهای المپیک لندن اعزام می کند.

در برونئی نیز یک زن دونده، در تیم دو نفره المپیک این کشور حضور دارد.

تصمیم عربستان می تواند مقاومت هایی را در این کشور ایجاد کند.

عربستان برای اعزام زنان خود به بازیهای المپیک تحت فشار فزاینده ای قرار داشته است. ژاک روگ رییس کمیته بین المللی المپیک در ماه آوریل از مذاکرات طولانی با حاکمان این کشور در همین زمینه خبر داد.  

 

 http://www.irna.ir 

[ پنج‌شنبه 8 تیر‌ماه سال 1391 ] [ 02:09 ب.ظ ] [ بهاره شجاعی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

آمار سایت
<