قالب وبلاگ
زنان ورزشکار
 

تاریخچه هاکی

ورزش هاکی یکی از قدیمی ترین بازیهای اجتماعی است که با چوب و توپ در جهان متداول است و طبق شواهد و مدارک موجود عده ای پیدایش آن را از غرب دانسته اند ولی با پیدایش کتیبه ای در مصر که حدود 5 هزار سال قبل از میلاد مسیح می باشد نشان می دهد مصریان باستان با چوبهای سرکج و خمیده در انتها ، به توپ ضربه می زدند و همچنین شواهد دیگری در دست می باشد که پیش از مصریان ، اصل این ورزش از ایران باستان شکل گرفته است. این بازی با توپ و چوب به دو صورت انجام می گیرد. شکل اصلی و اولیه آن ،هاکی بصورت امروزی است و نوع اشرافی و یا نظامی آن بوسیله اسب انجام می شود که چوگان نام دارد.بازی هاکی در دنیا به چهار شکل انجام می گیرد:
 -1
هاکی چمنی
2-
هاکی سالنی
3-
هاکی روی یخ
4-
هاکی اسکیت در ایران در دو بخش هاکی چمنی و سالنی فعالیت بیشتری انجام می گیرد.

تاسیس فدراسیون هاکی اولین فدراسیون هاکی در ایران بطور رسمی همزمان با مسابقات آسیایی، در سال 1351 تاسیس گردید.یکی از عللی که باعث ایجاد این فدراسیون گردید حضور ورزش هاکی در این دوره از مسابقات بود و ایران نمی توانست بدون داشتن  فدراسیون در این مسابقات شرکت نماید.پس از تاسیس فدراسیون هاکی ، اولین تیم هاکی ایران از بین 18 نفر از تبعه کشورهای هلند، آلمان،هند ، پاکستان که در ایران زندگی می کردند تشکیل و زیر نظر آقای خداداد جاماسپیان تمرینات خود را در استادیوم شهید شیرودی (امجدیه سابق ) شروع کردند.اولین مربی ایرانی آقای خداداد جاماسپیان بودند که ایشان آشنایی کاملی با قوانین و مقررات هاکی داشتند .بر همین اساس اولین دوره کلاس آموزش هاکی زیر نظر ایشان در تابستان 1350 در تهران و با حضور چند تن از افراد شرکت کننده برگزار گردید. محل برگزاری کلاس استادیوم شهید کشوری (استادیوم داوودیه سابق) بود.

مسابقات داخلی
اولین مسابقه رسمی هاکی در تهران بین تیم ایران و تیم اتباع خارجی ساکن تهران در سالن سرپوشیده هفتم تیر با حضور رئیس سازمان تربیت بدنی ،دبیر کل کمیته ملی المپیک ایران و عده ای از شخصیتهای مملکتی برگزار گردد. ضمناً حضور دانشجویان تربیت بدنی (مدرسه عالی ورزش ) در این مسابقات چشمگیر بود.انجام اولین مسابقه هاکی در ایران در آن سالها از اهمیت ویژه ای برخوردار بود و خبر آن در روزنامه های ورزشی و خبری آن زمان به چاپ رسید . از جمله در روزنامه کیهان ورزشی شرح مفصلی درباره این مسابقه تحت عنوان « برای ثبت در تاریخ ورزش » همراه عکس از این مسابقه به چاپ رسید.موفقیت این مسابقه و انعکاس آن در روزنامه ها باعث گردید که تعداد زیادی از معلمین ورزش و علاقمند به این رشته به یادگیری این ورزش روی آوردند .بر همین اساس اولین دوره کلاس مربیگری هاکی ویژه معلمین ورزش در تهران تشکیل شد که پس از پایان دوره به کلیه شرکت کنندگان گواهی اعطاء گردید. پس از برگزاری این کلاس در تهران دوره های مشابه در سایر استانهای ایران برگزار شد.همزمان با اجرای کلاسها و برگزاری مسابقات هاکی در ایران و همچنین مراتب تاسیس فدراسیون هاکی در ایران و گزارشی از عملکرد فدراسیون هاکی ایران به فدراسیون بین المللی هاکی که ریاست آن آقای رینه فرانک بر عهده داشتند رسماً اطلاع داده شد.رئیس فدراسیون بین المللی هاکی پس از دریافت گزارش ضمن تبریک ، اظهار داشتند : "برای من جای بسی خرسندی است که فدراسیون هاکی ایران در وطن خودش تاسیس شده و در این مدت کوتاه چنین پیشرفتهایی داشته است" و ایشان برای مشاهده این پیشرفتها از نزدیک به تهران سفر کردند و در مدت دو روزی که در تهران بودند از فعالیتهای فدراسیون اطلاعات جامعی را بدست آوردند و از آقای پرفسور جاوید دعوت کردند تا در جلسه هیئت رئیسه کمیته بین المللی هاکی که در کشور هلند برگزار می گردد.حضور یابند.
شاید بتوان موفقیت های تیم ملی هاکی در سالهای 1387 تا 1389 و نیز حضور در مسابقات جام جهانی 2011 لهستان به عنوان تنها نماینده قاره آسیا را در تاریخچه هاکی ذکر کرد.

عضویت فدراسیون هاکی بدین ترتیب فدراسیون هاکی به عضویت فدراسیون بین المللی هاکی در آمد که پس از اطلاع به فدراسیون هاکی آسیا ، فدراسیون ایران آمادگی خود را جهت حضور در مسابقات ورزشی هاکی آسیا اعلام نمودند که برای آماده نمودن تیم ایران در مسابقات و پس از دایر کردن دوره های مربیگری در سطح بین المللی یک مربی به نام آقای دیک اکبرت هلندی که مورد تایید فدراسیون بین المللی هاکی بود به تهران دعوت و مشغول بکار شد .اولین تیم ملی هاکی از میان تیمهای مختلفی که در تهران و استانهای کشور بود به مدت یک هفته در سال 1352 تشکیل گردید.

هاکی بانوان

بعد از تاسیس مدرسه عالی ورزش در ایران ، برای دانشجویان رشته تربیت بدنی در دانشگاه ، واحد تخصص هاکی بصورت اجباری ایجاد گردید. پس فعالیت بانوان در این رشته ، و علاقمندی بانوان ، اولین دوره مسابقات هاکی بانوان با حضور 5 تیم در سال 1353 در زمین شماره 2 استادیوم شهید شیرودی (امجدیه سابق ) برگزار گردید.که دانشجویان مدرسه عالی ورزش توانستند مقام اول این دوره از مسابقات را به خود اختصاص دهند.فعالیت هاکی بانوان تا سال 1356 ادامه داشت که سپس این واحد در دانشگاه حذف گردیدو از آن به بعد فعالیتی برای بانوان در این رشته انجام نگرفت. در سال 1374 اولین دوره کلاس مربیگری هاکی ویژه دانشجویان فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی دانشگاه تربیت معلم-دانشکده تربیت بدنی از سوی حوزه معاونت ورزش بانوان برگزار گردید و در پایان به شرکت کنندگان کارت مربیگری درجه 3 اعطاء گردید. پس از دوره مربیگری هاکی مربیان به چند استان اعزام و چهار استان توانستند فعالیت این رشته را داشته باشند.با توجه به تلاش مسئولین در اداره ورزش بانوان کشور و حمایت رئیس فدراسیون هاکی عملاً از سال 1380اولین انجمن هاکی بانوان کشور در حوزه معاونت ورزش بانوان تاسیس گردید.انجمن هاکی بانوان در طی 5 سال توانست تعداد آمار ورزشکاران ، مربیان ،داوران ، هیئتهای استانهای سراسر کشور را افزایش دهد که آمار ذیل نشان دهنده فعالیت انجمن هاکی بانوان کشور در حوزه معاونت ورزش بانوان تاسیس گردید.انجمن هاکی بانوان در طی 5 سال توانست تعداد آمار ورزشکاران ، مربیان ،داوران ، هیئتهای استانهای سراسر کشور را افزایش دهد که آمار ذیل نشان دهنده فعالیت انجمن هاکی بانوان کشور می باشد.- تعداد ورزشکاران سازمان یافته در سراسر کشور 1000 نفر
- تعداد مربیان فعال در سراسر کشور 700 نفر
- تعداد داوران فعال در سراسر کشور 90 نفر
 

از سال 1381 در سازمان تربیت بدنی طرح سند راهبردی نظام جامع ورزش کشور مطرح گردیدو این طرح گام عمده و آغازین برای سامان و سازمان دادن به تلاشهای گسترده و گوناگون در پهنه ورزش کشور شد. طرح جامع تربیت بدنی و ورزش کشور باب جدیدی بر روی ابعاد مختلف ورزش کشور گشود. طرح مذکور چشم اندازی روشن در حیطه های مختلف ورزش کشور از جمله ورزش قهرمانی ،حرفه ای ،همگانی و پرورشی را ارائه و توسعه ورزش کشور را هدفمند ، هماهنگ و منسجم نموده است.آنچه که در مجموعه نظام جامع توسعه تربیت بدنی و ورزش در مولفه های ورزش قهرمانی ، حرفه ای ،،همگانی و پرورشی به آن پرداخته شده است . تفکیکی بین مردان و زنان صورت نگرفته و کل افراد جامعه را با اصل دسترسی عادلانه مخاطب قرار داده است.طرح ادغام انجمن ها و فدراسیونهای ورزشی در راستای تحقق اصول مذکور در جهت توسعه ورزش بانوان صورت پذیرفت و در سال 1383 این طرح به مرحله اجراء در آمد که روسای انجمن های ورزشی به عنوان نایب رئیس فدراسیون انتخاب شدند.در حال حاضر فدراسیون هاکی تشکیل شده از:
- هیئت رئیسه - رئیس فدراسیون - نایب رئیس فدراسیون - نایب رئیس فدراسیون بانوان
- دبیر فدراسیون 

www.iranhockey.org

[ سه‌شنبه 5 مهر‌ماه سال 1390 ] [ 07:46 ب.ظ ] [ بهاره شجاعی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

آمار سایت
<